Nyhetsartikkel

19 oktober 2016

Kraftig opptrapping av energistreiken

EL og IT Forbundet varsler en kraftig opptrapping av streiken i energisektoren mot KS Bedrift.

– Nå tar vi ut alt og alle. Vi har sett oss lei på motpartens manglende vilje til å se på løsninger som kan ende konflikten, sier Bjørn Fornes, forhandlingsleder i EL og IT Forbundet.

Etter snart fire uker med streik, og flere samtaler mellom EL og IT Forbundet og KS Bedrift, er det fortsatt ingen enighet i energisektoren. Nå tar EL og IT Forbundet ut samtlige medlemmer i tariffområdet i streik. Totalt vil over 1 000 energimontører i 73 selskaper være i streik fra og med arbeidstidens start mandag. Så å si hele landet er berørt.

Dramatiske konsekvenser
Uttaket kan få dramatiske konsekvenser. Alt av vedlikehold av strømnettet settes på vent og feil blir ikke rettet.

– Folk og bedrifter kan miste strømmen. Det er beklagelig, men vi gir selvsagt dispensasjoner dersom liv og helse er i fare. Målet er først og fremst å få KS Bedrift til å forhandle om akseptable løsninger, sier forhandlingsleder Bjørn Fornes.

Høyere belastning
Konflikten dreier seg først og fremst om avspaseringsordningen til beredskapsvaktene. Den typiske beredskapsvakten er på syv i døgn i strekk, hver femte uke gjennom hele året.

– KS ønsker å frata våre medlemmer ti hviledager i året, selv om vaktbelastningen ikke har blitt lettere. Våre medlemmer forteller at vaktene blir tøffere med mer ekstremvær, større vaktområder, mindre bemanning og null i responstid. De er villige til å streike så lenge som nødvendig, sier Fornes.

Arbeidsmiljøloven
Beredskapsvakter i energiselskaper hos NHO har allerede tariffestet den avspaseringsordningen EL og IT Forbundet krever hos KS Bedrift. Bakgrunnen for uenigheten er regjeringens endringer i arbeidsmiljøloven. Den lovbestemte avspaseringsfaktoren er endret slik at beredskapsvaktene må jobbe syv timer for å få en time med avspasering, mot fem slik det har vært fram til i år.

Opptrappingen gjelder (antall som tas ut i parentes):

 • Andøy Energi  (11)
 • Drangedal Everk (9)
 • Evenes Kraftforsyning (5)
 • Fitjar Kraftlag (7)
 • Flesberg Elektrisitetsverk  (9)
 • Forsand Elverk (5)
 • Hammerfest Energi (23)
 • Hemsedal Energi (7)
 • Hjartdal Elverk  (9)
 • Høland og Setskog Elverk (13)
 • Jæren Elverk (6)
 • Krødsherad Everk (11)
 • Kvam Kraftverk (15)
 • Nesset Kraft AS (13)
 • Nordkyn Kraftlag (7)
 • Nore Energi (7)
 • Odda Energi (10)
 • Porsa Kraftlag (2)
 • Rakkestad Energi (11)
 • Rauland Kraftforsyningslag (11)
 • Rollag Elverk LL (3)
 • Sandøy Energi (11)
 • Skafså Kraftverk (7)
 • Skjåk Energi KF (8)
 • Stryn Energi (11)
 • Sunndal Energi KF (17)
 • Sykkylven Energi AS (12)
 • Sør-Aurdal Energi AS(10)
 • Trollfjord Kraft AS (30)
 • Trøgstad Elverk (5)
 • Uvdal Kraftforsyning (4)
 • Vang Energi (5)
 • Vest-Telemark Kraftlag (30)
 • Østfold Energi AS (14)
 • Årdal Energi (10)

Kommentarer

kommentarer